Berätta! • Skriv! • Filma!

Välkommen! Denna hemsida presenterar Makete-metoden i Pennvässaren. Förslag på berättar- och skrivövningar som hjälper oss att steg för steg locka fram, medvetandegöra och utveckla vår inneboende berättartalang.

För alla

Webbsidan är i första hand skapad med tanke på skola och undervisning, men materialet som finns att hämta här passar alla. Författarskolan sammanfattar en hel del av skrivövningarna. På communityn www.skrivboken.nu får du även respons på dina texter. Deltar du i en skrivarkurs får du dessutom personlig vägledning.

Tidningsartiklar

pdfÖstgötakorrespondenten19 oktober 2011

pdfGrundskoletidningen/Handledarskap Vår 2011

pdfArgument katalog Höst 2011

pdfUtvärdering av fortbildning Höst 2011

pdfAffisch

C-uppsats - Luleå tekniska universitet 2003

Bygga berättelser med dramaturgin som verktyg /Carola Siekas
Metodiken i Pennvässaren är utgångspunkten.

Sammanfattning:
"Syftet med undersökningen var att ta reda på vad som hände med strukturen i elevernas berättelser efter att de hade fått bygga berättelser med dramaturgin som verktyg. Undersökningen genomfördes i en årskurs fem med 14 elever, varav 7 var flickor och 7 var pojkar. Eleverna skrev två berättelser var. Undersökningen började med att varje elev skrev en berättelse. Lektionerna som följde bestod av dramatiserande, fantiserade och skrivande. Vid olika lektioner låg fokus på olika byggstenar i berättelser. Eleverna fick använda en textanalys som synliggjorde den dramatiska berättelsens byggstenar.

Textanalysen användes sedan som disposition till den andra berättelsen som eleverna skrev. Jag textanalyserade elevernas berättelser och fann att såväl enskilda elever som den utvalda gruppen i stort utvecklade sina berättelser. Alla lektioner bidrog till resultatet. […] Eleverna lärde sig hur de skulle bygga berättelser."

Bok och webb

Hemsidan är ett komplement till skrivhandledningen Pennvässaren/Argument Förlag. Communityn Skrivboken.nu är Pennvässaren på webben - för lärare och elever, men på samma gång för var och en som vill utveckla sitt skrivande.

Konflikt_500x211

Bild: Konfliktens ursprung. Ur Pennvässaren. © Veronica Grönte & Argument Förlag

Kurser och fortbildning

Makete-metoden används i skola och förskola och på skrivarkurser för allmänheten.
Skrolla ner för att läsa mera om fortbildning i skolan.
Läs referenser från skolan och från skrivarkurser.

Lgr 2011 - Nya kunskapskrav i svenska

Läs om hur MaketeMetoden kan underlätta vägen om en ökad måluppfyllelse i svenska.

Skrivboken

Dramaturgi

Utgångspunkten är dramaturgin, berättandets grammatik.
Läs en sammanfattning av Makete-metoden.  
Läs om elevers ökade måluppfyllelse.
Läs om Författarskolan och Skrivboken.nu.

Sidtopp

___________________________________________

Utveckla ditt skrivande till nästa nivå!

Prenumerera på Nyhetsbrev - skrivtips, tävlingar och kurser

Skrivarkurser - helg och sommarkurser via Författarskola.se

Skrivarcommunity - Skrivboken.nu

Författarskola utan avgift

MaketeMetodens metodik

Skrivarkurser i samarbete med Kurser.se

Medlemmar i Lärarnas Riksförbund får 20% rabatt på kursavgiften.

pennvassaren1pennvssaren2 pennvssaren_inspiration_bildkort_1

Pennvässaren

Vill du läsa innehållsförteckningen i Pennvässaren?

Webbplats för dramaturgi

Berättandets grammatik - en länksamling

Webbproduktion av Carlén Communications